Večina ljudi ne ve, kaj so to infantilni hemangiomi, starši pa se z njimi lahko prvič srečajo ob rojstvu otroka. So kožna znamenja, ki po obliki in barvi spominjajo na jagodo ter so zelo pogosta vrsta benignih, nerakavih tumorjev pri majhnih otrocih.
V večini primerov infantilni hemangiomi ali jagodna znamenja niso nevarna in se naravno zmanjšajo sama. To potrjuje statistika znanstveno-strokovne medicinske revije Slovenska pediatrija.
-
V 30 % primerih se do 3. leta starosti infantilni hemangiomi naravno zmanjšajo sami.
-
Do 9. leta otrok ta odstotek naravnega zmanjšanja naraste na več kot 90 %.
Pri približno 20 odstotkih pa jagodna znamenja zahtevajo zdravljenje, saj lahko povzročijo deformacije ali vplivajo na življenjsko pomembne funkcije, kar lahko škoduje razvoju otroka.
Pomembno je vedeti, da se jagodna znamenja pojavijo pri do 10 % vseh novorojenčkov. V primeru nedonošenčkov, ki tehtajo manj kot 1200 gramov, se pojavnost zviša na skoraj 25 %. Pokažejo se lahko že takoj po rojstvu ali pa se pojavijo šele po nekaj mesecih.
V nadaljevanju zapisa predstavljamo, kaj povzroča infantilne hemangiome, kako jih znati prepoznati in razločiti ter kaj storiti, če se pojavijo pri vašem dojenčku.
Kaj je infantilni hemangiom?
Infantilni hemangiom je skupek krvnih žil, ki se pojavijo na koži dojenčkov in majhnih otrok. Gre za benigne tumorje, ki v večini primerov ne zahtevajo zdravljenja, saj sčasoma izginejo sami. Benignih tumorjev ne štejemo med rakaste tvorbe, saj se ne razširijo v druge dele telesa in ne ogrožajo življenja.
Kako pa so videti? Hemangiom se pri novorojenčku pokaže v obliki rahle izbokline, ki je obarvana živo rdeče. Ker po obliki spominjajo na jagodo, jim pravijo tudi jagodna znamenja.
Običajno se infantilni hemangiomi pojavijo na zgornji tretjini telesa. Pravzaprav se v 60 % pojavijo na obrazu in vratu otroka (kapilarni infantilni hemangiom), v 25 % na trupu in le v 15 % na eni od okončin.
✅ Prijazen opomnik: kot smo že omenili, v večini primerov infantilni hemangiomi izginejo sami od sebe, brez posledic na zdravje dojenčka. Ne glede na to, strokovnjaki priporočajo, da se jih starši naučijo prepoznati takoj, ko se pojavijo, saj se po velikosti in izgledu pogosto zelo razlikujejo.
👉 Preberite tudi Vse kar morate vedeti o uporabi dude pri dojenčku
Vzroki za nastanek infantilnega hemangioma
Zakaj se pojavijo infantilni hemangiomi še vedno ni povsem znano. Noben strokovnjak še ni uspel potrditi kakšnih posebnih vzrokov, zaradi katerih se razrastejo na koži. Znano pa je, da njihov nastanek ni povezan z zdravili, ki jih ženska jemlje v času nosečnosti, ali s kakšnimi okoljskimi dejavniki. Izločili so tudi gensko komponento.
Je hemangiom ob rojstvu enak kot tisti, ki se pri otrocih razvije pozneje?
Hemangiom se pri vseh starostih pojavi v enako resni obliki. Vendar pa imajo infantilni hemangiomi po večini 3 faze rasti:
-
Proliferativna faza se prične v prvih dneh življenja in lahko traja do 9 mesecev. Hemangiom se pri novorojenčkih pokaže kot rahel madež, ki v nekaj dneh hitro zraste. V nekaterih primerih se hemangiom zagnoji ali pa v tej fazi pride do okužbe. Vpliva lahko tudi na vid dojenčka, če se razširi na veko, ali pa ovira dihanje, če zapira dihalne poti.
-
V fazi stabilizacije se rast hemangioma upočasni brez sprememb v velikosti.
-
Šele po 10–15 mesecih se infantilni hemangiom prične manjšati, kar poznamo kot fazo regresije. Pričel bo bledeti in siveti, obenem pa se bo zmanjšal.