NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

12.09.2024 | 7 min branja | Dom , Prosti čas

Zimovanje prikolice – kako poskrbeti, da bo varno

Prikolica prekrita s pokrivalom je pripravljena na zimovanje.

Dopustovanje v počitniških prikolicah je za marsikoga priložnost, da poletne počitnice res dobro izkoristi. Najpogosteje se tedensko v njih izmenjujejo različni člani širše družine. Za najmlajše to pogosto pomeni, da lahko ob morju preživijo kar cel mesec ali celo več. A prikolice ne boste menjali tako pogosto, kot avtomobil, zato je pomembno, da so čim dlje v odlični kondiciji. Preberite, kako poskrbeti za varno zimovanje prikolice in kako jo zavarovati pred nevarnostmi.

Sproščeno okolje kampa, občutek svobode, stik z naravo in obenem ravno prav udobja sestavljajo kombinacijo, ki je počitniškim prikolicam pisana na kožo. Včasih je imelo vsako podjetje nekaj svojih prikolic v kampih ob morju, danes pa prikolice uporabljamo tudi drugače.

Nekateri s počitniško prikolico potujejo naokrog in doživljajo svet. Drugi svoje počitniške prikolice odpeljejo le do izbranega kampa in jih po dopustu spet odpeljejo domov, tretji jih imajo v kampu celo leto. Kjerkoli jo že imate, morate po počitniški sezoni opraviti nekaj nujnih reči za varno zimovanje.

Zimovanje prikolice se začne s temeljitim čiščenjem

Po sezoni je treba počitniško prikolico pripraviti na daljše obdobje, ko v njej ne bo nikogar. Največja nadloga v času, ko je ne boste uporabljali, so vreme in različne živali, ne smete pa pozabiti niti na druge nepovabljene goste.

Temeljito čiščenje. Počistite, obrišite, umijte in posesajte vse umazane površine, ki jih morate na koncu tudi temeljito posušiti.

Ne pozabite izprazniti in sprati smeti in kasete za stranišče!

Odstranite hrano in pijačo. Pred zimovanjem je najbolje, da odstranite vse, kar bi lahko dišalo živalim v naravi – mravlje, ose, pa tudi miši in podgane bodo čez zimo poskrbele za razdejanje v vaši prikolici, če jih bo tja privabila hrana v kombinaciji s suhim in varnim zavetjem. Preprosto povedano: odstranite vse, kar je odstraniti mogoče.

Popravite napake in obnovite poškodovano. Nekatere poškodbe se lahko čez zimo spremenijo v pravo spomladansko nočno moro, zato vse pomanjkljivosti odpravite že jeseni. Poskrbite za dobro tesnjenje in zapiranje oken, izpraznite posode z vodo in odstranite jeklenke s plinom.

Predprostor. Še preden ga podrete, ga je treba temeljito umiti in posušiti. Še posebej bodite pozorni na način zlaganja platna. Zvijanje (kot pri palačinki) je platnu bolj prijazno od prepogibanja. To še posebej velja za plastiko oken. Pospravljen naj bo shranjen v suhem in temnem prostoru.

Pametno je tudi, da v prikolico namestite sveže lepljive pasti za molje.

👉  Kaj lahko storite, da bo vaše počitnikovanje bolj trajnostno? Preberite nasvet!

Poskrbite za kroženje zraka in preprečite nabiranje vlage

Vreme in spreminjajoča se temperatura vplivata na vlago v zraku, ki tudi v počitniški ali kamp prikolici lahko povzroči vrsto težav. Za neprijeten vonj, ki vas pozdravi v novi počitniški sezoni, sta glavna razloga plesen in zatohel zrak, zato morate poskrbeti za čim boljšo zračenje počitniške prikolice.

Notranja oprema počitniške prikolice. Najprej je pomembno, da poskrbite, da znotraj prikolice ni zaprtih kotičkov, kjer bi se nabirala vlaga.

  • Odprite hladilnik in kopalnico, lahko tudi omarice (v modernih prikolicah imajo na zadnji strani reže, ki poskrbijo za zračenje).
  • Dvignite podloge na ležiščih in klopeh.
  • Odstranite vse predmete, ki nase še posebej vežejo vlago (revije, časopise, knjige, blazine, odeje in podobno).

Vlago lahko zmanjšate z uporabo lovilcev vlage, ki pa zahtevajo redno kontrolo oziroma praznjenje zbrane vode ter menjavo higroskopičnega sredstva. V prodajalnah za kampiranje boste našli tudi tablete za razvlaževanje.

Nato poskrbite za pasivno zračenje. Bodite pozorni, da so vse odprtine zaščitene z močno in dovolj gosto jekleno mrežico, dobro pa preglejte tudi odprtine v skladiščnem prostoru in serijsko nameščene zračnike. Tako prikolica ne bo postala pribežališče za žuželke, ki iščejo zavetje pred mrazom in vlago

Nikar ne puščajte priprtih strešnih ali drugih oken, kljub temu da imajo nameščeno mrežico proti mrčesu.

Vzdrževalna dela vam bodo prihranila slabo voljo naslednjo pomlad

Ko se sezon zaključi, je čas za temeljito pripravi počitniške prikolice na zimovanje.

Zapisali smo že, da je počitniška prikolica vaš poletni dom – in prav tako kot vaša hiša ali stanovanje, tudi prikolica potrebuje vzdrževanje. To vam bo vzelo nekaj časa, a verjemite, da bo naslednjo pomlad ves trud poplačan, prikolica pa vam bo dolgo služila.

Tesnila na oknih in vratih. Tesnila vstop v prikolico preprečujejo malim nadlogam, obenem pa skrbijo tudi, da ostane notranjost v nalivih suha. Pred zimovanjem prikolice preglejte tesnila in jih namažite, da bodo ohranila prožnost. Če je potrebno, jih zamenjajte.

Poskrbite za gibljive dele. Tečaji in ključavnice lahko postanejo s časom in uporabo togi, zato je priporočljivo, da jih pred zimovanjem namažete.

Preverite pnevmatike. Če prikolico vsako sezono prevažate iz kampa domov in obratno, pred potjo preverite pnevmatike in jih ustrezno napolnite. Preden prikolico postavite na stalno mesto za zimovanje, strokovnjaki priporočajo, da pnevmatike napolnite 0,5 bara nad priporočeno vrednostjo proizvajalca, saj bodo tekom zime izgubljale tlak.

👉  Ko bo spet čas za vožnjo v kamp pa ne pozabite na nasvete za varno vleko prikolice.

Ne pozabite na napeljave v počitniški prikolici

Dom v malem pomeni tudi napeljave – električni sistem, cevi za vodo in plin vam med počitnikovanjem nudijo moderno udobje, a potrebujejo pred zimovanjem tudi ustrezno skrb.

Sistem za vodo

Stoječa voda in nizke temperature so recept za vrsto težav, zato pred zimovanjem nikar ne pozabite iz sistema izprazniti vse vode.

  • Izpraznite rezervoar za svežo vodo, tudi za toplo vodo, če ga imate.
  • Iz električnega napajanja odklopite črpalko za vodo in poskrbite, da so odprte vse pipe in vodovodni ventili.
  • Ročko za tuširanje pustite na tleh kabine, da lahko odtečejo ostanki vode iz cevi.

Plinska napeljava

Za razliko od vodovodne napeljave, mora biti plinska v celoti zaprta.

  • Zaprite in odklopite plinske jeklenke. Ne pozabite namestiti zaščitnega pokrovčka, da iz jeklenke nikakor ne more uhajati plin.
  • Zaprite tudi druge ventile za plin v prikolici.
  • Preverite tesnila in cevi in po potrebi za novo sezono pripravite nove.
  • Jeklenko shranite na suhem, dobro prezračenem mestu izven prikolice, kjer ni nevarnosti, da bi bila izpostavljena vročini ali odprtemu ognju.

Električni sistem

  • Poskrbite, da so izklopljene vse električne naprave, luči ipd.
  • Če imate kje nameščene baterije, jih odstranite – spomladi boste namestili nove.
  • Če imate v prikolici akumulator, preverite njegovo stanje.
  • Če ima vaša počitniška prikolica solarne panele, preverite pri dobavitelju, kako pravilno ravnati z baterijo med zimovanjem.

Kje bo počitniška prikolica zimovala?

Idealno bi bilo, če bi lahko imeli prikolico v zračni garaži, odlična rešitev je tudi nadstrešek, slabša pa zimovanje pod milim nebom. Prikolico lahko poškoduje že odlomljena veja, ki pade nanjo, sploh če bo prikolica zimovala v primorskih krajih, kjer je pozimi značilna burja.

Pokrivalo za počitniško prikolico

Pokrivalo za prikolico mora omogočati kroženje zraka in prikolico hkrati varovati pred poškodbami.

Če prikolice ne morete zaščitit drugače, je priporočljivo, da si umislite pokrivalo za počitniško prikolico. Gre za posebej za prikolice izdelane in oblikovane ponjave, ki so nepremočljive, vendar pa pod njimi po posebnih kanalih zrak še vedno kroži.

Ta pokrivala lahko odprete tudi zgolj na mestih, kjer so okna in vrata, da lahko kljub zaščiti še vedno opravite zimski pregled prikolice.

Najbolj odsvetovana je rešitev s prekrivanjem počitniške prikolice z umetnimi in neprodušnimi ponjavami, po domače s »polivinilom«, ki pod seboj ustvarijo odlične razmere za nastanek plesni, alg in podobnega.

Nadstrešek za počitniško prikolico

Nadstrešek za kamp prikolico je lahko odlična izbira za zimsko zaščito, ni pa majhen strošek, saj morate vseeno upoštevat nekaj dejavnikov. Nekaj najpomembnejših:

  • stabilnost in trdnost: nadstrešek mora vzdržati močne vetrove in druge vremenske razmere. Prednost so sidrišča za večjo stabilnost;
  • material: naj bo trpežen in odporen na vremenske vplive, kot so UV-žarki, dež in sneg (npr. aluminij, jeklo in visokokakovostna tkanina);
  • velikost: naj bo dovolj velik, da pokrije celotno prikolico.

Kaj še lahko storitev, da preprečite škodo med zimovanjem?

Nazadnje, tik preden se odpeljete in pustite prikolico zimovati, so pomembne še tri stvari:

  1. Zaklenite vsa okna in vrata. Tudi, če boste prikolico zapuščali v temi in utrujeni, preverite dvakrat, če je vse zaprto in zapahnjeno. Preverite tudi vratca kasete za odpadno vodo in prtljažnih prostorov.
  2. Dokumenti. Preverite, da so vsi dokumenti in vredni predmeti varno pospravljeni doma in nič ni ostalo v prikolici.
  3. Zavarovanje. Če je bila prikolica za čas dopustovanja morda zavarovana le z avtomobilskim zavarovanjem, preverite tudi kritja, ki jih nudi domsko zavarovanje.

 

Za vašo prikolico in vaš dom

Paket Dom na eni polici zavaruje vaš dom in premičnine v njem za nevarnosti, ki vas ogrožajo v vsakdanjem življenju.

Zavarovanje Paket dom