Otrokovo pozornost hitro pritegne kakšna zanimivost, igračka, kužek ali kaj drugega, kar ima rad ali je videti zanimivo in mimogrede se zgodi, da se izmakne vašemu nadzoru. V lokalni trgovini ga boste hitro našli, kaj pa v velikem nakupovalnem središču, sredi mesta ali na kakšni prireditvi?
Obstaja kar nekaj stvari, ki jih lahko naredite, preden se odpravite ven, da bi zmanjšali možnost, da se vaš otrok izgubi. Če pa do tega vseeno pride, naj vam ne bo nerodno poklicati policije. Možje v modrem se bodo iskanja lotili sistematično, da boste nadobudneža čim prej lahko spet stisnili.
Tako mimogrede se zgodi: Izgubljen otrok na poti iz vrtca
Generalijeva zaposlena nam je zaupala zgodbo svoje mame, ki je nekega dne prišla v vrtec po vnučka. Ker je 3-letnik potreboval pomoč pri oblačenju, babica ni opazovala 6-letnika, ki je med oblačenjem klepetal s prijateljem, ki ga je prišel iskat dedek. Ko sta prijatelj in dedek odšla, pa je zgrožena ugotovila, da tudi starejšega vnuka ni več.
Z mlajšim je stekla pred vrtec, a tudi tam večjega ni bilo videti. Panično je začela preiskovati ulice stran od vrtca in po 10 minutah našla vnuka, ki se je sam počasi vračal proti vrtcu. Otrok je klepetal s prijateljem do njegovega doma, nato pa je ostal pred tujim blokom sam. K sreči je izgubljen otrok sam našel pot nazaj.
Kaj lahko storite, še preden se odpravite od doma?
Priprave na varen izlet ali sprehod se začnejo doma oziroma - dolgo preden se res odpravite v kakšno večjo množico. Koristno bo, če boste z otrokom čim pogosteje na sprehodu. On se bo navadil, da ga držite za roko, vi pa boste po njegovem vedenju hitro vedeli, kdaj je nemiren. Vedeli boste tudi, kaj bo najbolj verjetno pritegnilo njegovo pozornost, saj ga ni otroka, ki vsaj kdaj ne spusti roke, ki ga vodi, in se odpravi raziskovati.
Za takrat, ko se boste odpravljali v množico, na primer opazovati lučke decembra ali pa dopustovat v kakšno prestolnico, pa lahko upoštevate nekaj preprostih nasvetov.
1. Oblecite otroka v živahne barve
Čeprav so v modi otroška oblačila svetlih in monotonih barv, boste otroka veliko lažje opazili, če bo oblečen v živahne barve. Predvsem kadar se odpravite na mesta z gnečo ali v naravo, pa tudi kopalna oblačila živahnih barv bodo dobra investicija, ko greste na morje.
V živahna oblačila pa se lahko oblečete tudi sami, saj vas bo v tem primeru izgubljen otrok lažje opazil. Nasvet: v dnevni svetlobi naj bi bila najbolj vidna rumena barva, v množici pa boste hitro opazili tudi rdečo čepico.
2. Poskrbite, da bo izgubljen otrok poznal svoje in vaše polno ime
Za svoje otroke ste verjetno le mami in oči, zato mnogi otroci ne poznajo polnega imena mamice in očka. Otroka naučite svoje ime in priimek oz. ime in priimek starejšega spremljevalca (npr. dedek, teta) s katerim gre na izlet ali v trgovino. Prav tako pomembno pa je, da otrok pozna svoje polno ime – tudi priimek.
Predno pridete na mesto z več obiskovalci z otrokom ponovite imena.
3. Otrok naj pozna vašo telefonsko številko
Mobilni telefon imamo danes skoraj vedno pri sebi in v primeru, da se otrok izgubi, bo najbolj enostavno, da otrok poišče odraslo osebo in jo prosi, da pokliče na številko. To si z malo naše ustvarjalnosti lahko zapomni že zelo majhen otrok – naučite ga številko v obliki pesmice in jo večkrat skupaj zapojte.
Če otrok številke ne pozna, ga lahko opremite s t.i. ID zapestnicami ali personaliziranimi tattooji, ki jih bodo otroci z veseljem nosili. Če nič od tega nimate pri sebi pa uporabite dober flomaster in številko napišite na njegovo roko.
👉 Morda vam prav pridejo ideje, kako aktivno preživeti družinski dan.
4. Z otrokom se pogovorite in naredite načrt
Otroka ni treba strašiti s tem, da bi se lahko izgubili, vendar je pomembno, da se z njimi pogovorite o različnih scenarijih, da bodo vedeli, kako ravnati.
- Najpomembneje je, da otroku poveste, da naj se ne ustraši, če se izgubi, in da ga boste zagotovo našli, če se bo pravilno vedel.
- Za pomoč naj prosijo varnostnika, reditelja ali policista, lahko tudi kakšnega prodajalca v trgovini ali na stojnici. Pokaže naj mu telefonsko in prosi, da vas pokličejo. Pomembno je, da otrok zna prepoznati uradne osebe. V skrajni sili lahko za pomoč prosi tudi kakšno mamico z otroki.
- Otrokom povejte, da nikoli ne smejo zapustiti trgovine, parka, plaže in drugih mest z neznancem, čeprav se jim zdi prijazen.
Z otrokom preberite tudi slikanico O zajčku, ki je šel na potep in se naučil poslušati sebe. Slikanica je namenjena mlajšim otrokom in njihovim staršem, in bo otroku pomagala pri učenju o osebni varnosti in izginotju. Prevedena je v vrsto jezikov, izdala pa jo je slovenska policija v sodelovanju s fundacijo Amber Alert Europe ob mednarodnem dnevu pogrešanih otrok 2023. Slikanica je digitalna in jo lahko prenesete na računalnik, tablico ali telefon.
5. Na telefonu hranite novejšo fotografijo otroka
Prepričajte se, da imate med fotografijami na svojem telefonu tudi novejšo sliko, ki jo lahko pokažete drugim, ki bi vam pomagali pri iskanju. Še bolje, fotografirajte svojega otroka tik pred izletom, da boste imeli tudi fotografijo oblačil, v katerih se je izgubil.
👉 Da se bo otrok v prometu znašel tudi sam, preverite, kako pravilno prečkati cesto.
Kako lahko ravnate, ko ste v množici?
Ko ste enkrat v situaciji, kjer je veliko ljudi, lahko z nekaterimi ukrepi še vedno poskrbite, da bi se izognili zapletom. Tudi v primeru, da za priprave doma niste poskrbeli.
1. Določite zbirno točko - izgubljen otrok bo vedel, kam mora
Če so otroci starejši in menite, da bi se znašli na prizorišču, se ob prihodu na cilj dogovorite za zbirališče. Izberite mesto, ki ga je enostavno najti – npr. vhod. Dobra izbira je tudi visoka in dobro vidna znamenitost. Upoštevajte nevarnosti, ki bi jim bili lahko izpostavljeni pri iskanju zbirne točke, kot je npr. prečkanje ceste.
Če so otroci manjši, naj ostanejo tam, kjer so, ko so se izgubili, in počakajo, da jih najdete vi.
2. Dogovorite se, kdo pazi na koga
Kadar sta na prizorišču dva odrasla z enim otrokom, boste imeli najlažjo nalogo, saj morate paziti le, da se dogovorite, kdo pazi na otroka. Lahko sta to oba, lahko pa je eden glavni in drugega prosi za pozornost takrat, ko mora sam pozornost usmeriti drugam.
Kadar imate več otrok, je dobro, da se dogovorite, s kom bo hodil kateri od otrok – in to pravilo naj poznajo tudi otroci. Če je le mogoče, naj bo v tem primeru z vami še kak odrasli, na primer babica ali dedek, kadar ste v množici s še kakšno družino, pa se vzajemno dogovorite, da boste pozorni na vse otroke v skupini.
Kadar pa je več otrok kot odraslih, takrat lahko otrokom naročite, da se morajo držati za roke. Starejši mora vedno držati mlajšega, čeprav ga držite tudi vi.
3. Prepoznajte znake nelagodja pri otroku
V situacijah, kjer je res veliko ljudi, je glasno ali je veliko lučk in podobnih motilcev, bodite še posebej pozorni na otrokovo počutje. Pri manjših otrocih se lahko zgodi, da jim bo vsega skupaj preveč in se bodo želeli umakniti, morda jih bo postalo tudi strah.
Prav tako do nelagodja lahko pripelje, če ste otroka pripeljali v praznično okrašeno trgovino, polno igrač, kjer vse vabi, da bi se ustavljal, si ogledoval in se igral, vi pa hitite dalje, ker bi radi na hitro opravili. Otrok se bo na vsak način želel ustaviti in se razgledati. Najti boste morali kompromis, saj otrok ne razume vaše naglice in bo postal nesodelovalen, če ne boste prisluhnili tudi njemu.
4. Kaj, ko otrok ne želi, da bi ga držali za roko
Pri mlajših otrocih je dobro, da se vas držijo za roko, sicer pa lahko skupaj držite isto igračko, na primer, a tam boste morali biti precej bolj pozorni, da se otrok ni spustil.
Starejši otroci pa se verjetno že upirajo takim prijemom, zato boste morali ubrati drugačno pot. Dogovorite se, na primer, da otrok vedno hodi pred vami, tako da ga boste imeli vedno na očeh. To seveda pomeni tudi, da se vnaprej dogovorite, kakšna bo pot, otrok pa prevzame vlogo vodnika.
👉 Naj vam skrb ne vzame lepih trenutkov. Preverite 5 idej za družinski izlet v toplejšem delu leta.
Izgubljen otrok, kaj pa zdaj?
Najprej se morate zavedati, da zato, ker se je vaš otrok izgubil, niste slabi starši in da se to lahko zgodi komurkoli. Otroci so raziskovalci in njihovo pozornost mimogrede pritegne kakšna zanimiva reč, ki jo vidijo, vi pa ste tudi le ljudje.
1. Pomembno je, da ostanete mirni
Ostanite mirni, najbolj verjetno je, da se je otrok nekje zaigral, morda se vam je skril in misli, da je vse zgolj igra,... Lahko se zgodi celo, da je otrok v skrivališču zaspal, čakajoč, da ga najdete.
Preverite v okolici, če otroka res ne vidite (če se vam morda ni za hec kam skril) in, če ste na poti še s kakšnim odraslim, najprej preverite, če je otrok pri njem.
2. Preverite najverjetnejša mesta, kjer bi izgubljen otrok lahko bil
Kar je za vas izgubljen otrok je lahko le otrok, ki je imel "svoje načrte".
Preverite:
- mesto, kjer ste otroka nazadnje videli,
- dogovorjeno zbirno mesto, če ste ga z otrokom dogovorili,
- parkirišče, če bi otrok lahko sam našel pot do avtomobila,
- otrokovo najljubše mesto, če ste v znanem okolju (npr. v bližini je trgovina z igračami ali igrišče).
Preverite tudi kraje, ki bi bili za otroka lahko nevarni, torej če je v bližini cesta, železniška proga, reka, jezero.
3. Poskrbite, da vas bo izgubljen otrok z lahkoto opazil
Ko otroka iščete, poskrbite tudi, da vas bo z lahkoto opazil. Na začetku smo napisali, da se tudi vi oblecite v žive barve – sedaj vam bodo prišle prav. Prav pride tudi izstopajoč klobuk ali pisan nahrbtnik, ki ga lahko dvignete nad glavo in ste tako še bolj opazni v množici, odličen pripomoček je tudi dežnik.
Med iskanjem otroka tudi kličite, tako vas bo prej opazil tudi, če vas ne bo videl in bo poklical nazaj.
4. Poiščite pomoč
Če otroka ne najdete, preverite, če je na lokaciji kakšen redar ali varnostnik, ki lahko pomaga pri iskanju. Če ne, pokličite policijo. Takrat vam bo prav prišla otrokova fotografijo in opis njegovih oblačil, ter seveda drugi osebni podatki ter podatek, kje ste otroka videli nazadnje.
Kako vam pametne naprave pomagajo v teh situacijah
Živimo v času pametnih naprav in če nam digitalne varuške pomagajo spremljati otrokov spanec, obstajajo tudi pametne naprave, ki pomagajo otroku slediti ali sprožiti klic na pomoč. Otroške pametne ure, ki imajo to funkcionalnost, in druge naprave, so lahko pomožen rezervni ukrep, a nikar ne zanemarite zgornjih nasvetov.
»Iz neke panike, da bi se otrok izgubil, pa vseeno zavedanja, da mu ne morem stalno slediti, sva z možem starejšemu sinu pri kupila otroško pametno uro, namenjeno predvsem spremljanju njegove lokacije. Star je bil 7 let. Dejansko smo preizkusili več različic in vedno znova naju je zmotila količina dovoljenj, ki sva jih morala dati aplikaciji na najinih telefonih (dostop do fotografij, imenika …) in na koncu tudi to, da je lokacijo otroka prikazovala zelo nezanesljivo, tudi v mestih, kjer GPS praviloma deluje dobro. Tudi klici z njegove ure so imeli zelo slab zvok, zato smo take pripomočke opustili.« nam je zaupala mamica Tanja.
Kako ravnati, če najdete otroka, ki deluje izgubljen?
Znaki, da bi otrok lahko bil izgubljen, so lahko zelo različni. Lahko na primer vidite otroka, ki sredi trgovine glasno joče in je na videz sam, vendar je možno, da je izgubljen otrok le otrok, ki zahteva igračo in ga starša opazujeta izza police. Ali pa se mimo vas pred pisano izložbo prerine radoveden malček, pa ni videti, da bi ga kdo spremljal. Je izgubljen?
Če se vam zdi, da nekaj ni v redu, vsaj malo postojte in opazujte situacijo. Poglejte naokoli, če so kje starši. Če nekaj časa nikogar ne opazite, pristopite k otroku in ga vprašajte, če potrebuje pomoč. Najkasneje takrat bodo verjetni prišli spremljevalci, če otroka opazujejo. Če otrok potrebuje pomoč, preverite, če ima kakšne kontaktne podatke in pokličite starše, ali pa pokličite policijo, ki je medtem morda že prejela klic o pogrešanem otroku.
Tudi vi bi želeli, da drugi pomagajo vašemu otroku.
Morda vas bodo zanimale tudi te vsebine
👉 4 izleti za popotniške družine
👉 Udarec v glavo pri otroku: kako oceniti resnost poškodbe
👉 Poskrbite za finančno varnost - preverite, kako pričavrčevati dvolj denarja za otrokovo "štipendijo"
Viri, uporabljeni pri pripravi tega nasveta
Science says… yellow is the most visible colour in daylight, Karen Haller
O zajčku, ki je šel na potep in se naučil poslušati sebe, Slovenska policija
25. maja obeležujemo mednarodni dan pogrešanih otrok, Slovenska policija