NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE
21.06.2019 | 2 min branja | Prosti čas , Šport
Električna kolesa – da ali ne (ali mogoče)?
Kolesarjenje je zdrava in zabavna rekreacija, kolo pa nadvse univerzalna reč, ki starim in mladim olajša mnoge poti in opravke. Ob misli na kolo se mnogi spomnijo ponarodelega izreka: »Vsi na kolo, za zdravo telo!« in kolesarjenje povežejo z zdravo obliko rekreacije. Potem pa so prišla električna kolesa …
Je električno kolo res navadna potuha?
Dokler je kolesar mlad in fit, mu uporaba elektromotorja res ne pride na pamet. S pomočjo elektromotorja dosežen rezultat preprosto »ne velja«, zato ga predvsem pri cestnih kolesarjih ne boste uzrli.
A kolesarjenje ni zgolj tekmovanje z uro, kilometri, drugimi kolesarji in s samim seboj, ampak tudi način za sproščene izlete, mini potovanja ter dopolnitev drugih aktivnosti. V tej luči pa je elektromotor še kako uporaben pripomoček, ki z lahkoto omogoči poti, ki jih sicer ne bi (z)mogli prekolesariti, prihrani čas ali pomaga ohraniti moči še za kakšno drugo dejavnost.
Danes poznamo tri vrste električnih koles:
- Klasična kolesa z električno podporo – motor le pomaga kolesarju med pedaliranjem. Tovrstna kolesa se smatrajo enakovredna navadnim kolesom. Moč motorja ne zagotavlja več kot 250 W neprekinjene izhodne moči in se samodejno izklopi pri hitrostih, ki presegajo 25 km/h.
- Močnejša kolesa z električno podporo – zagotavljajo več pomoči med pedaliranjem, motor je močnejši od 250 W.
- Popolnoma električna kolesa – voziti jih je mogoče tudi popolnoma brez potiskanja pedal.
Prednosti in slabosti električnega kolesa
Prednosti in slabosti električnega kolesa se nekoliko razlikujejo od tistih, ki jih najdemo pri klasičnih kolesih. Seveda lahko tudi električno kolo poganjate brez pomoči elektromotorja, a gre precej težje, saj je kolo veliko težje od klasičnega. Električna kolesa so tudi občutno dražja, ne gre pa prezreti niti dejstva, da predstavljajo odslužene baterije še vedno dokaj veliko ekološko težavo. Poznate prednosti in slabosti električnih koles?
Prednosti:
- lažje premagovanje zahtevnih odsekov poti (klanci, dolgi vzponi),
- udobnost kolesarjenja brez potenja (na poti v službo),
- možnost aktivnega kolesarjenja tudi v zrelejših letih,
- večji nabor možnih kolesarskih izletov (tudi zahtevnejših),
- pomoč pri vadbi po poškodbah in rehabilitaciji.
Slabosti:
- večja teža,
- visoka cena,
- zmogljivost baterije in čas polnjenja,
- omejene možnosti polnjenja (v naravi),
- ekološka spornost baterije.
Električna kolesa in turno kolesarstvo
Pomoč električnega motorja je najbolj dobrodošla pri premagovanju vzponov, teh pa je največ v planinah. Električna kolesa se torej kar sama ponujajo turnim kolesarjem, vendar pa se z vsakim »električnim kolesom« ni dovoljeno voziti po poteh za turno kolesarjenje. Dovoljena je namreč le uporaba klasičnih koles z električno podporo, medtem ko močnejša električna kolesa ter popolnoma električna kolesa enačimo z motornim prometom in so v turnem kolesarstvu po zakonu prepovedana.
Pomembno je miganje
Ne glede na to katero kolo uporabljate – ste lastnik klasičnega kolesa ali pa ljubitelj električnega kolesa, pomembno je, da kolesarite z veseljem. Saj veste, cilj vsake športne dejavnosti naj bo predvsem zabava, sprostitev in užitek, ne pa lov na vrhunske rezultate.
