NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

14.04.2025 | 5 min branja | Tujina

Kaj storiti, ko se na dopustu pojavijo prebavne težave?

Na dopustu je treba iskati ravnovesje med doživljanjem lokalnih specialitet in preventivo pred prebavnimi težavami.

Potovanja omogočajo pobeg od vsakodnevnih obveznosti, sprostitev in nova doživetja. Zdravstvenih težav pa si na potovanju nihče ne želi, a vseeno so prebavne težave pogosta težava na potovanju. Še posebej v restavracijah ali predelih, kjer so higienski standardi drugačni od naših, oziroma imajo slabši dostop do čiste tekoče vode. Potovalna driska ali diareja namreč prizadene med od 20 % do 60 % potnikov.

Da bo vaš naslednji eksotičen dopust bolj varen, poglejmo, kako najpogosteje pride do prebavnih motenji in kako se jim lahko izognete ter kako ravnati, ko vas vseeno doleti.

 

Najpogostejše prebavne težave

Na dopustu se pogosto pojavi zaprtje, torej težava z rednim odvajanjem blata.

Pogosta je tudi driska, ki jo lahko povzročajo bakterije, virusi ali paraziti. Potovalna driska se lahko pojavi že med potovanjem ali kmalu po prihodu domov.

Druge prebavne motnje na potovanju vključujejo simptome kot so zgaga, napenjanje, napihnjenost, bolečine v trebuhu in prebavne krče. Pri 80 % popotnikov se poleg driske pojavijo tudi bolečine in krči v trebuhu.

 

Vzroki za prebavne motnje

Vzroki za prebavne težave na potovanju vključujejo spremembe v prehrani, uživanje kontaminirane hrane ali vode, dehidracijo, stres in različne bakterije, viruse ali parazite. Prav tako na prebavo lahko vpliva nenavadna ali začinjena hrana ter slabša higiena na nekaterih destinacijah.

  1. Okužba z bakterijo, virusi ali paraziti: najpogosteje potovalno drisko povzroči okužba z bakterijo Escherichia coli.
  2. Sprememba prehrane: nenadne spremembe prehranjevalnih navad lahko obremenijo prebavni sistem.
  3. Dehidracija: premajhen vnos tekočine lahko povzroči zaprtje in druge prebavne težave, zato poskrbite, da na poti na dopust in ves čas počitnic uživate dovolj tekočine.
  4. Pomanjkanje higiene: poskrbite za dobro higieno rok.
  5. Stres: vpliva na prebavni sistem in lahko povzroči različne prebavne težave, povzroči ga lahko tudi jet lag.
  6. Pomanjkanje gibanja: redna telesna aktivnost tudi na potovanju pomaga ohraniti zdrav prebavni sistem.

👉  Prepoznajte tudi gastroenteritis pri otrocih, ki običajno povzroča drisko.

 

Diareja in preventiva na potovanju

Starejša turistka na dopustu poskuša lokalne ulične specialitete, čeprav obstaja možnost prebavnih težav.

Okušanje lokalne hrane je eden čarov vsakega potovanja. Užitkom se vam ni treba povsem odreči, je pa nujno, da upoštevate nekaj napotkov.

Pogosto umivanje rok

Pravila, da si umijemo roke pred jedjo, ste se naučili v otroštvu. Ne pozabite nanj takrat, ko ste na poti. Trenutki, ko se na potovanju sprostite in počutite domače, najhitreje pripeljejo do težav. Za primer, ko dostopa do čiste vode in mila ne bi imeli, je dobro, da seboj nosite razkužilne robčke ali tekočino in se odpoveste hrani, ki bi jo jedli z rokami.

Kuhana in sveže pripravljena hrana

Največjo nevarnost predstavlja hrana, ki ni bila toplotno obdelana, pa tudi mlačna ali hrana, ki je bila pripravljena nekaj časa pred zaužitjem. Izogibajte se ulični hrani, sladoledom, slaščicam, omakam, mleku in mlečnim izdelkom, na ulici pripravljenim sokovom, narezanemu sadju in zelenjavi, izdelkom iz surovega mesa (suši, tatarski biftek) in samopostrežnim hotelskim bifejem, če o kakovosti in higienskih ukrepih niste prepričani. Ta nasvet je smiselno upoštevati tudi, če niste na eksotični destinaciji.

Olupljeno sadje in zelenjava

Slastnim eksotičnim sadežem se je na potovanju težko odreči. Najbolj varno je, če jih umijete z ustekleničeno vodo in olupite sami. Sadju in zelenjavi, ki je ne morete olupiti, se je bolje izogniti.

Sladka in suha hrana

Za prigrizek na poti lahko posežete po kruhu, krekerjih ali piškotih, ki so industrijsko pakirani ali pa jih sami pospravite v posodico, ki ste jo dobro umili. Upoštevajte, da sendviči z maslom, salamo ali podobnimi dodatki niso primerna malica v vročini, tudi, če so bili neoporečni, ko ste jih pripravili ali kupili.

Pitna voda in ledene kocke

Če niste prepričani o kakovosti vode iz pipe, raje kupite ustekleničeno vodo, pri kateri preverite, da je tovarniško zaprta. Z ustekleničeno vodo si umivajte tudi zobe. Če imate možnost, lahko vodo tudi prekuhavate in nato ohladite.

Vam prija ledeno hladna pijača, vendar niste prepričani, ali so ledene kocke pripravljene iz pitne vode? Lahko se zgledujete po Maročanih, ki si žejo gasijo s sladkim vročim čajem.

👉  Preberite več o tem, zakaj je onesnažena voda problematična in kako poskrbeti, da pijete neoporečno vodo na potovanjih in vsak drug dan.

 

Oglje proti driski naj bo prva pomoč iz potovalne lekarne

Ste že spakirali prtljago? Ne pozabite na osnovno potovalno lekarno. Vanjo za primer prebavnih težav poleg medicinskega oglja, ki veže nase viruse in bakterije, vključite tudi:

  • prašek za nadomeščanje mineralov in preprečevanje dehidracije,
  • probiotike, ki pomagajo pri obnavljanju črevesne flore in
  • zdravilo proti povišani telesni temperaturi in bolečinam.

Pred odhodom v bolj eksotične kraje se oglasite v potovalni ambulanti ali pri osebnem zdravniku, ki vam lahko predpiše zdravilo za zdravljenje bakterijske okužbe.

 

Ko zaradi driske v tujini potrebujete pomoč zdravnika

Ulične specialitete mamijo turiste, čeprav obstaja možnost potovalne diareje

Običajno je potovalna driska blaga in mine sama od sebe v nekaj dneh. Prvi dan jo lahko spremljajo tudi bruhanje in slabost, glavobol, rahlo zvišana temperatura ter slabo počutje. Najkasneje v 48 urah se težave običajno začnejo umirjati. Večinoma ne potrebujemo dodatnega specifičnega zdravljenja in se lahko pozdravimo sami brez obiska pri zdravniku.

Če se že na začetku ali v nekaj dneh pojavi visoka vročina z mrzlico (39° C in več), hudi krči v trebuhu, zelo pogosto vodeno odvajanje s primesjo krvi in/ali sluzi, huda utrujenost in oslabelost, ki priklene bolnika na posteljo, je potrebna zdravniška pomoč, včasih tudi bolnišnično zdravljenje.

Z zavarovanjem za tujino, ki vključuje tudi zdravstveno asistenco v tujini, je pomoč tudi v takih situacijah le en klic stran. Osnovno kritje TUJINA zagotavlja povračilo stroškov zdravljenja v tujini in vključuje 24/7 pomoč asistenčnega centra v slovenščini, ki lahko v določenih situacijah uredi celo obisk zdravnika v hotelski sobi. Druga kritja zavarovanja vam lahko pomagajo ob izgubljeni prtljagi, ukradeni plačilni kartici in vrsti drugih potovalnih zagat.

Če potujete z otroki, priporočamo, da uredite družinsko zavarovanje, če v tujino potujete večkrat na leto pa celoletno zavarovanje, da boste brez skrbi tudi pri enodnevnih skokih čez mejo.

👉  Kako izbrati zavarovalno vsoto? Preberite v koristnem nasvetu, kjer najdete primere zavarovanj za tujino za različne dele sveta.

 

Potujte dobro zavarovani

Dogovorite se za klic z zastopnikom, ki vam bo predstavil zavarovanje Tujina in pripravil ponudbo, prilagojeno vašim potovalnim načrtom.

Naročite klic zastopnika