Izbira obšolskih dejavnosti je lahko bolj zahtevna, kot si morda mislite, zato je dobro, da ne podležete pritiskom, ko "vsi ostali otroci že hodijo na aktivnosti", dovolj je, če izberete le eno. Z otrokom se odločite za pravo, ko je on za to pripravljen in takšno, ki mu ustreza glede na njegov značaj.
Interesne dejavnosti: zakaj so pomembne za otrokov razvoj?
Obšolske dejavnosti igrajo pomembno vlogo v otrokovem razvoju. Šport, umetnost, glasba, gledališče, ples, znanstveni poskusi, gasilska dejavnost, taborniki, učenje tujih jezikov, računalništvo in programiranje in še mnoge druge dejavnosti, otrokom nudijo priložnost za razvoj različnih veščin ter spretnosti.
To je nekaj pomembnih razlogov, zakaj je prav, da otroci obiskujejo obšolske dejavnosti.
- Razvoj socialnih veščin. Pri popoldanskih dejavnostih za otroke je dinamika med udeleženci drugačna, kot dinamika v šolski učilnici. Ne glede na izbrano aktivnost, bo otrok bolj aktiven, mnoge pa spodbujajo tudi sodelovanje. Otroci, ki v šoli morda niso najboljši, lahko na svojem interesnem področju zablestijo.
- Spodbujanje timskega dela, komunikacije in empatije. Skupinske dejavnosti bodo otroke, ki v šoli pogosto pasivno spremljajo pouk spodbudile k povezovanju in jih naučile dinamike delovanja v skupini, kar je pomembna spretnost za življenje.
- Razvoj kreativnosti in izražanja. Umetniške aktivnosti bodo otroku pomagale, da razvija svoj umetniški potencial, za kar pri pouku morda ne bo imel dovolj časa, to pa pomaga pri izražanju nasploh ter spodbuja inovativno razmišljanje.
- Grajenje fizičnih spretnosti in kondicije, moči in koordinacije. Športne aktivnosti, kot so nogomet, atletika, odbojka, borilne veščine, košarka, plavanje, ples in druge bodo otrokom pomagale ostati v formi in jim pomagale razviti zdrave navade.
- Rast samozavesti ter vzpostavljanje pozitivne samopodobe. Dejavnost, v kateri bo otrok užival, v kateri bo na svoj način uspešen in kjer se bo počutil v skupini sprejetega in cenjenega, bo naredila ogromno za njegovo samozavest in samopodobo.
Različne aktivnosti za otroke krepijo otrokove intelektualne, socialne, čustvene in telesne sposobnosti.
Aktivnosti za otroke so pomembne, a na prvem mestu sta igra in šolske obveznosti
Vedno, ko izbirate interesne dejavnosti za otroka, najprej pretehtajte, koliko časa mu bo ostalo za nestrukturirane aktivnosti. Naj se vam pri najmlajših nikar ne mudi z izbiro obšolskih dejavnosti. Sploh prvi razred je za otroka že tako pomembna prelomnica, saj je šolski pouk precej bolj rigiden, kot so bili vrtčevski dopoldnevi. Prav je, da otroku ostane predvsem dovolj časa za prosto igro – če je le mogoče, v naravi.
Otroci si največ izkušenj in različnih spretnosti naberejo skozi igro, zato mora biti ta pri vseh dejavnostih na prvem mestu. Ne le vadba v nogometnem klubu ali igranje kitare, pomemben del otrokovega razvoja so tudi popoldansko preganjanje s kolesi po parku, učenje trikov z rolko na bližnjem parkirišču ali iskanje žuželk na bližnjem travniku. Pedagogi svetujejo, naj se otrok do desetega leta starosti predvsem igra, a hkrati opozarjajo, da je ravno igre vedno manj.
👉 Ima vaš otrok težave z branjem? Preberite, kako prepoznati znake disleksije in kako otroku pomagati.
Kako izbrati najprimernejšo dejavnost za otroka?
Pri izbiri aktivnosti boste morali upoštevati različne vidike.
1. Otrokovi interesi – ne vaši
Opazujte svojega otroka in razmislite, kaj mu leži in v čem res uživa. Nekateri otroci so nadarjeni za glasbo, drugi pa za šport ali kaj drugega, zato je pomembno, da otroku predstavite čim več različnih dejavnosti. Za razširjanje obzorij so odlični tudi tematski rojstni dnevi, kjer se otroci seznanijo z različnimi aktivnostmi. Poleg športa so tu še ples, slikanje, gledališče, šah, »cirkuške« veščine (žongliranje, monocikel, hoja po vrvi …), plezanje, taborniki, petje, igranje inštrumentov in še marsikaj.
Ko boste prepoznali nekaj otrokovih talentov, se skupaj pogovorite, kaj ga veseli, a imejte v mislih, da mu popoldanska dejavnost lahko pomaga razviti tudi spretnosti, pri katerih je šibek. Ne mislimo matematike, a morda je slabši na gibalnem področju, pa ga šport vseeno veseli?
👉 Pomislite tudi na tiste bolj nenavadne hobije, ki običajno ne pridejo na seznam obšolskih dejavnosti, a bi vašega otroka morda lahko veselile.
Nikakor pa naj izbrana dejavnost za otroka ne odraža vaših želje ali neizživetih sanj. Tudi če vam je neskončno žal, da se v otroštvu niste ukvarjali s košarko, ne spreglejte, da si vaš otrok morda želi igrati klavir.
2. Dostopnost aktivnosti
Ne le otrokova igra, tudi vaš čas je pomemben. Nobenega smisla nima, da otroka vpišete na dejavnost, kamor ga boste 3 leta vsako popoldne morali voziti in boste samo za vožnjo porabili eno uro. Poiščite najprej podobno aktivnost v bližini, ko bo otrok večji pa se lahko na aktivnost v drugem kraju vozi sam – z avtobusom.
*Raziščite predvsem aktivnosti, ki so vam blizu (nekatere ponujajo že šole) in tiste, ki se skladajo z vašim družinskim urnikom. Če je vaš otrok običajno ob osmih že v postelji, ker se zbuja ob petih, bo pri plavalnem tečaju, ki traja do osmih zvečer, težko zbran.
3. Vsebina obšolske dejavnosti
Starši si boste morali za izbiro dejavnosti vzeti nekaj časa. Ko boste imeli ožji krog interesov ali pa morda ožji krog ponudnikov za eno dejavnost, je čas za informativne pogovore. To ne pomeni, da boste imeli s trenerjem dvourni intervju, a kratek pogovor ne bo odveč.
Povprašajte, na kakšen način je organizirana vadba, kakšni so glavni cilji, kako organizirajo ekipe in kaj pričakuje od otroka. Če imate možnost, se pogovorite tudi s starši, katerih otroci so že vključeni v izbrano dejavnost.