NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

17.05.2017 | 3 min branja | Zdravje

Gibanje v službi? Zakaj pa ne?

Ste kdaj pomislili, koliko časa presedite dnevno? V službi osem ur ali več, v avtu na poti domov, doma ob prebiranju časopisov, revij, elektronske pošte, brskanju po spletu, gledanju televizije in še bi lahko naštevali. Nekateri »sedeči dan« prekinejo s sprehodom ali vadbo, drugim je ta skrb za zdravje odveč.

Človeško telo je ustvarjeno za gibanje

Dolgotrajno sedenje, pogosto v nepravilnem položaju, pušča posledice na telesu. Nekateri jih občutijo prej, drugi kasneje. Med najpogostejšimi težavami zaradi sedenja so bolečine v hrbtenici, otrdele mišice vratu in ramen ter težave z ožiljem. Ko sedimo, je naš krvni obtok oviran, ko stojimo in se gibamo, je v pogonu vse telo, porabljamo pa tudi zaužite kalorije. O tem, zakaj je »sedenje novo kajenje« in kako poskrbeti za zdravo hrbtenico, smo že pisali tukaj

Vključimo gibanje v vsakdanja opravila 

Namesto z avtomobilom se lahko odpravimo v službo peš. Hoja po stopnicah je odličen trening za mišice nog in zadnjice. Že iščete izgovore, zakaj se rajši odpeljete z dvigalom, kot odpravite peš?

  • Se vam mudi?
  • Se boste prepotili?
  • Težko hodite po stopnicah v visokih petah?
  • Se želite izogniti sodelavcu?

Namesto izgovorov si postavite cilj (enkrat dnevno se povzpnem po stopnicah; enkrat tedensko grem peš v službo, dvakrat grem peš v trgovino …). Najbrž niste pomislili, vendar je cilju lažje slediti, če si rezultate sproti beležimo. Zadostuje kljukica v preprosti tabeli in vsak dan sproti se boste lahko veselili svojega dosežka! 

Gibanje na delovnem mestu

Vse več podjetij skrbi za zdravje zaposlenih in spodbuja vadbo med delovnim časom. Če v podjetju, kjer ste zaposleni, nimate vodenega premora z razteznimi vajami, lahko za svoje dobro počutje poskrbite sami. Vaje je pripravil Jure Bornšek, dipl. fizioterapevt, specializiran za manualno fizioterapijo, vodja fizioterapevtske ekipe v ambulanti Zdravje AS

»Če smo utrujeni od prisilne drže ali sedenja, se raztegnimo in naredimo nekaj vaj za moč. Vstanimo in se pretegnimo, kot to počnemo zjutraj. Najlažje vaje za moč so počepi, izpadni koraki, skleci in vaje na stolu, kot so dvig trupa, veslanje in vstajanje s stola. Preprosta in učinkovita vaja je tudi hoja po prstih z iztegnjenimi rokami v zrak, saj s tem razbremenimo ledveni del hrbtenice.« 

Bi v službi rajši stali?

Prav tako kot pretežno sedeča, tudi stoječa delovna mesta niso optimalna. Če imate možnost, pa je smiselno vsaj del delovnega dne preživeti stoje in v gibanju. Stanje namesto sedenja je manj obremenjujoče za ledveni in prsni del hrbtenice, zato se v zadnjem času vse bolj uveljavlja uporaba po višini prilagodljive pisalne mize, ki omogoči, da del službenega dne preživite stoje. Tudi slavni pisatelj Ernest Hemingway je ustvarjal stoje. Bil je mnenja, da pisanje in potovanje širita zadnjico, če že ne širita uma, zato si je pisalni stroj namestil na visoko mizo in tako tudi po več urah ustvarjalnega dela ni imel slabe vesti. Če za visoko pisalno mizo še zbirate pogum, lahko za začetek prestavite tiskalnik na hodnik ali v drugo nadstropje, kakšen sestanek pa opravite med sprehodom po bližnjem parku.

S tremi vajami do zdrave hrbtenice 

1. Jutranji razteg izboljša splošno počutje in omogoča razteg večine mišic sprednjega dela telesa.

2. Počep je osnovna vaja, ki jo lahko izvajamo kjerkoli in z uporabo različnih pisarniških pripomočkov.    

3. Hoja po prstih z vzdignjenimi rokami razbremeni ledveni del hrbtenice.

Nimate potrpljenja za dolge čakalne vrste pri specialistih?

Zavarovanje Specialisti z asistenco vam omogoča hiter pregled pri specialistu in začetek zdravljenja.

Preberite več