NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

23.11.2023 | 4 min branja | Podjetje

Mednarodno podjetje potrebuje zavarovanje za poslovanje v tujini

Mednarodna podjetja za poslovanje v tujini potrebujejo mednarnodni program

Nasvet piše Marko Križan, direktor korporacijskih zavarovanj zavarovalnice Generali

Mednarodno podjetje, ki ima sedež v Sloveniji in hčerinska podjetja v tujini, mora na področjih svojega poslovanja slediti številnim pravilom, omejitvam, posebnostim in zahtevam, ki jih prinese poslovanje v tujini in doma. Prav tako mora vsako skrbno podjetje, ki je izpostavljeno številnim nevarnostim, poskrbeti za varnost svojih zaposlenih, premoženja in poslovanja, ne glede na lokacijo.

Dobra poslovna praksa v tujini zahteva odgovorno ravnanje v nepredvidljivih situacijah in hkratno upoštevanje lokalne zakonodaje.

Ustrezno urejeno zavarovanje v vseh državah poslovanja podjetja zagotavlja učinkovito upravljanje s tveganji, česar se mednarodna podjetja premalo zavedajo. Zavarovalništvo regulirajo državne institucije, podvrženo je strogim zakonskim omejitvam in posebnim finančnim zahtevam doma ter v tujini.

V primeru neustreznega zavarovanja je mednarodno podjetje izpostavljeno različnim tveganjem, npr. neskladju z zavarovalniško, davčno in drugo zakonodajo, posledično pa globam in okrnjenemu ugledu podjetja. Pomembno je poudariti, da so lahko izpostavljene globam zaradi svojega položaja tudi odgovorne osebe v podjetju.

Primer iz prakse: Mednarodno podjetje je imelo neustrezno urejeno zavarovanje hčerinskega podjetja na tujem trgu

Slovensko mednarodno podjetje je lastnik podjetja za proizvodnjo izdelkov za avtomobilsko industrijo v Srbiji. V tem obratu zaradi eksplozije plina v proizvodnji nastane materialna škoda, ki privede do daljšega obratovalnega zastoja.

Lokalna zavarovalna polica za požarno zavarovanje in zavarovanje obratovalnega zastoja v Srbiji ni bila izdana, saj so bili v podjetju prepričani, da imajo zavarovanje urejeno z zavarovalno polico matičnega podjetja v Sloveniji.

Srbska zakonodaja predpisuje, da lahko na njihovem trgu opravljajo zavarovalne posle le zavarovalnice s srbsko licenco za opravljanje zavarovalnih poslov. Če zavarovalnica nima tovrstnega dovoljenja, ne sme opravljati zavarovalnih poslov na območju Republike Srbije, kar med drugim pomeni, da ne sme izvajati aktivnosti v zvezi z reševanjem opisanega škodnega primera. Prav tako slovenska zavarovalnica ne sme izvesti neposrednega izplačila zavarovalnine srbskemu podjetju. Ker tovrstno zavarovalno kritje ni v skladu s srbsko zakonodajo, je vodstvo srbskega podjetja lahko podvrženo lokalnim regulatornim ukrepom zaradi neustrezno urejenega zavarovanja.

Kako dobro so zavarovana vaša hčerinska podjetje v tujini?

To so nekatera osnovna vprašanja, ki si jih morate v mednarodnem podjetju zastaviti v zvezi z zavarovanjem v tujini, če želite oceniti, kako dobro ste zavarovani.

  • Ali imamo urejeno zavarovanje za vsa hčerinska podjetja v tujini?
  • Ali je zavarovanje hčerinskih podjetij ustrezno urejeno?
  • Ali imamo izdelano analizo tveganj? Tudi za tujino?

Vsa vprašanja najdete v spodnjem vprašalniku.

 

 

Kaj je mednarodni zavarovalni program?

Mednarodni zavarovalni program (ang. Multinational Program) je posebna oblika zavarovalnega kritja, ki je načrtovana in oblikovana po meri podjetja. Namenjen je mednarodnim podjetjem, ki poslujejo globalno in imajo premoženje ter zaposlene tudi izven matične države.

Mednarodni zavarovalni program »po meri« je oblikovan v Sloveniji in obsega analizo »globalnih« tveganj ter izbor temu ustreznih zavarovalnih kritij. Pri oblikovanju mednarodnega zavarovalnega programa sodelujejo različni deležniki matičnega podjetja in zavarovalnice.

Mednarodni zavarovalni program je sestavljen iz treh delov.

  1. Krovna pogodba je enotna zavarovalna rešitev, v okviru katere so dorečene vse podrobnosti celotnega mednarodnega zavarovalnega programa. Pomembna posebnost krovne pogodbe je DIC/DIL določilo.
  2. Čezmejne police za območje EU so police, ki jih izda slovenska zavarovalnica, nanašajo pa se na zavarovanje nevarnosti v drugih državah članicah EU. Gre za t. i. Freedom of Services (FOS) police, ki jih pod določenimi pogoji izda zavarovalnica iz ene države članice EU, krijejo pa nevarnosti, ki lahko nastanejo v drugih državah članicah EU.
  3. Lokalne police so izdane podjetjem v tujini. Izdajo jih zavarovalnice iz globalne mreže Skupine GENERALI po načelu »Made in Slovenia, issued abroad« (ustvarjeno v Sloveniji, izdano v tujini). Lokalne police so izdane v lokalnem jeziku, skladne so z zakonskimi in regulatornimi zahtevami lokalne države ter ponujajo zavarovalno kritje, ki je prilagojeno dobri lokalni praksi – Good local standard.

Prek mednarodnih zavarovalnih programov Skupina GENERALI sledi strategiji, ki mednarodnim podjetjem zagotavlja centralno upravljanje svojih zavarovanj. Mednarodni zavarovalni programi se izvajajo v Sloveniji, kar podjetjem omogoča celovit pregled in vpliv na morebitne spremembe programa.

Kako v praksi poteka izdelava mednarodnega zavarovalnega programa za poslovanje v tujini?

Oblikovanje mednarodnega zavarovalnega programa za mednarodno podjetje poteka v tesnem sodelovanju predstavnikov naročnika in predstavnikov zavarovalnice, ki so specializirani za tovrstna tveganja. Naša ekipa bo sodelovala z vami, pomagala prepoznati in oceniti vaša tveganja, ki jih prinaša poslovanje v tujini, oblikovala najboljšo zavarovalno rešitev in programsko strukturo ter na koncu učinkovito in pravočasno izvedla vaš prilagojeni mednarodni program.

Koraki, po katerih poteka sodelovanje:

Mednarodno podjetje (oziroma njegov zavarovalni posrednik) kontaktira zavarovalnico Generali za pripravo mednarodnega zavarovalnega programa. Pišete nam lahko na mednarodni.zavarovalni.programi.si@generali.com.

  1. Zavarovalnica Generali oceni tveganja in pripravi ponudbo za zavarovanje. Dogovorijo se pogodbena določila in izda se krovna pogodba.
  2. Zavarovalnica Generali s pomočjo mreže Skupine GENERALI pripravi navodila za izdajo lokalnih polic za hčerinska podjetja v tujini.
  3. Matično podjetje v Sloveniji plača premijo za krovno pogodbo zavarovalnici Generali. Hčerinska podjetja plačajo premijo po lokalnih policah zavarovalnici iz mreže Skupine GENERALI v njihovi državi.
  4. Zavarovalnica Generali upravlja in rešuje škodne primere iz krovne pogodbe. Zavarovalnica v tujini rešuje škodne primere hčerinskih podjetij.

Mednarodna mreža Skupine GENERALI

  • Več kot 1.900 mednarodnih programov.
  • 6.500 lokalnih zavarovalnih polic, izdanih v 140 državah po vsem svetu.
  • 16 držav, ki izdelujejo mednarodne programe – posebna ekipa za upravljanje z mednarodnimi programi.
  • Več kot 165 držav, v katerih je prisotna naša mreža

Več o mednarodnem programu

To so prednosti mednarodnega zavarovalnega programa za mednarodno podjetje

  • Nižji stroški zaradi izkoriščanja učinka ekonomije obsega.
  • Bolj učinkovito reševanje zavarovalnih primerov, ki ga zagotavlja lokalna zavarovalnica zaradi poznavanja trga.
  • Centralni nadzor zavarovanja zaradi oblikovanja in upravljanja programa iz Slovenije ter uporabe mednarodne IT platforme Skupine GENERALI.
  • Skladnost z lokalno zakonodajo zagotavljamo z razvejano mrežo Skupine Generali. Zavarovanje bo skladno na domačem in tujih trgih.
  • Zavarovalna polica je izdana v lokalnem jeziku.
  • Učinkovitejše upravljanje s tveganji podjetja zaradi celovitega pregleda škodnega dogajanja, kar služi optimizaciji produktov, storitev ali procesov.
  • Dodatne storitve lokalne zavarovalnice kot npr. izdaja lokalnih potrdil o sklenjenem zavarovanju, izdaja vinkulacij ipd.

📰  Predstavitvena brošura mednarodnega programa.

Pogosta vprašanja o mednarodnih policah za mednarodna podjetja

Kaj pri mednarodni zavarovalni polici pomeni DIC/DIL (Difference in limit/Difference in Conditions)?

DIC/DIL je določilo, s katerim v krovni pogodbi dosežemo enotnost zavarovalnega kritja celotnega mednarodnega zavarovalnega programa. Zaradi različnih predpisov in zavarovalnih praks na lokalnih trgih lahko nastanejo razlike v obsegu in višini zavarovalnega kritja med krovno pogodbo in lokalnimi policami. Omenjeno razliko se premosti z DIC/DIL določilom.

Kaj pri mednarodni zavarovalni polici pomeni Good local standard?

Good local standard je obseg zavarovalnega kritja, ki je skladen z lokalno zakonodajo in lokalno prakso.

Kaj so pri mednarodni zavarovalni polici lokalne police?

Lokalne police so zavarovalne police, ki jih mreža Skupine GENERALI izda hčerinskim podjetjem v tujini v lokalnem jeziku.

 

Potrebujete zavarovanje za mednarodno podjetje?

Preverite mednarodni program. Naši strokovnjaki za mednarodna zavarovanja vam bodo z veseljem pomagali.

Naročite posvet