NAJBOLJŠE ZAVAROVANJE
JE TVOJE RAVNANJE

20.07.2024 | 5 min branja | Prosti čas

Trajnostna moda – nasveti za nakup in uporabo oblačil

Trajnostna oblačila na garderobnem stojalu.

Trajnostno obnašanje že dolgo ne pomeni le ločevanja odpadkov, ugašanja luči in zapiranja vode. Pomeni, da na vsakem koraku najprej pomislimo na posledice, ki jih bo imelo naše ravnanje na planet in družbo. S trajnostno modo se boste pri nakupu oblačil pravilno odločili.

 

Zakaj moramo spremeniti svoje modne navade?

Izdelava oblačil je škodljiva za okolje in družbo, predvsem zaradi uporabe naravnih virov, onesnaževanja in delovnih pogojev v tekstilni industriji. Proces izdelave oblačil zahteva velike količine vode, energije in kemikalij. Poleg tega kemikalije, ki se uporabljajo pri barvanju in obdelavi tekstila, pogosto končajo v rekah in morju. Uporaba sintetičnih vlaken, kot je poliester, je eden od vzrokov za mikroplastiko v oceanih, kar ima dolgoročne negativne posledice za življenje v morjih in vso prehranjevalno verigo.

Hitra moda, ki temelji na sezonskem menjavanju kolekcije in smernic ter nizkih cenah, ima dodatne škodljive vplive na družbo. Delavci v tekstilnih tovarnah, zlasti v državah v razvoju, pogosto delajo v nehumanih pogojih za nepošteno plačilo. Poleg tega hitra moda spodbuja nas, potrošnike, da prepogosto kupujemo in prehitro zavržemo oblačila in tako ustvarjamo velike količine tekstilnih odpadkov. Zato je pomembno, da spodbujamo trajnostno modo, ki upošteva okoljske omejitve in spoštuje pravice delavcev.

 

Vsako leto se zavrže približno 5 milijonov ton oblačil in obutve, kar ustreza približno 12 kg tekstilnih izdelkov na osebo (vir: Evropska komisija).

 

 

Trajnostna pot oblačila od proizvodnje do prodaje

Če želite trajnostnost vpeljati v svoj slog oblačenja, imejte pri izbiri nove garderobe vselej v mislih:

  • kakšna je bila pot oblačila do prodajne police (kje je nastalo, iz kakšnih materialov in pod kakšnimi pogoji),
  • kakšna bo življenjska doba oblačila pri vas (ga boste nosili pogosto ali ga potrebujete za eno priložnost) in
  • kako bo nekega dne zaključilo svojo pot (kako dolgo se bo razkrajalo in kakšen bo vpliv odpadka na okolje).

 

Ste vedeli? Tekstilni izdelki so med prvimi petimi izdelčnimi skupinami po uporabi surovin in emisij toplogrednih plinov v EU (vir: Evropska komisija).

 

Pri nakupovanju trajnostnih oblačil vas lahko vodi nekaj znakov: naravni in organski materiali (bombaž, lan, konoplja …), trajnostni certifikati (GRS, GOTS, Oeko-Tex) in lokacija, kjer je bilo oblačilo izdelano. Nazadnje je pomembno, da se zavedate tudi, da ima izdelava oblačila svojo ceno.

👉  Več o materialih in certifikatih preberite v nasvetu o izbiri trajnostne tekaške opreme.

 

5 nasvetov za trajnostni nakup in rabo oblačil

1. Izbirajte kose oblačil, ki jih boste dolgo nosili.

Odrecite se oblačilom, za katera veste, da jih boste oblekli le enkrat ali redko. Že s tem, ko boste premišljeno izbrali nov kos garderobe in ga dolgo nosili, boste zmanjšali svoje povpraševanje po hitri modi in tako naredili korak k manjši potrošnji.

2. Kupujte oblačila iz recikliranih materialov.

Tehnologija recikliranja je zelo napredovala in se razširila tudi v tekstilno industrijo. Če je mogoče, izberite oblačila, ki imajo oznako, da so narejena iz recikliranih materialov.

3. Zavijte v trgovine z rabljenimi oblačili.

Trgovine z rabljenimi oblačili so lahko vaš vir oblačil, pa tudi rešitev za vaše dobro ohranjene kose, ki jih ne nameravate več nositi. Podaljšali boste življenjsko dobo posameznih kosov in se dobesedno uprli hitri modi. Še posebej prav pridejo rabljena oblačila za otroke, saj jih prerastejo prej, kot jih lahko izrabijo.

4. Izposodite si oblačila za enkratne priložnosti.

Kadar potrebujete oblačila »za posebne priložnosti«, premislite, ali ne bi bil najem boljša izbira. Poroke, maturantski plesi, druge posebne priložnosti – oblačila, ki jih boste nosili takrat, bodo verjetno obsojena na omaro, brez upanja, da jih še kdaj oblečete. Svečana oblačila si lahko izposodite v posebnih trgovinah, povprašate pa lahko tudi pri prijateljih.

5. Spoznajte trajnostne znamke oblačil.

Trajnostna moda je na voljo tudi v Sloveniji. Na tak način boste podprli tudi pravične pogoje za izdelavo oblačil. Za izbrani kos boste najbrž odšteli več, a zato zanj tudi bolj skrbeli in ga dlje nosili.

 

Izberite modne izdelke iz plute – s kuponom do 40 % ceneje

Ste vedeli, da je pluta lahko trajnostna alternativa usnju? Vrhunski modni izdelki so narejeni iz plute, pridobljeni na okolju prijazen način iz hrastovega lubja.

Prenesite svoj kupon >

 

Trajnostna moda med slovenskimi modnimi oblikovalci

Zavezo k ohranjanju narave in varovanju okolja za prihodnje generacije je mogoče zaznati tudi med slovenskimi modnimi oblikovalci in slovenskimi tedni mode. Največji izziv, s katerim se srečujejo oblikovalci, je razvoj ekoloških materialov, saj zahteva visoke finančne vložke. Kljub temu se je Slovenija zapisala na zemljevid trajnostne mode in si zaradi prodornih, predvsem pa brezkompromisnih modnih oblikovalcev utira pot med svetovne trajnostne modne znamke.

Takšna je znamka Benedetti Life, ki s svojo pozicijo vodilne trajnostne blagovne znamke v modni industriji navdihuje ljudi, partnerje in stranke, da spoštujejo naš planet in ljudi, kot so zapisali v svoji spletni predstavitvi.

Ob oblikovanju oblačil uporabljajo izključno nestrupene in ekološke tekstilije ter proizvodne postopke, ki ne onesnažujejo vode in zemlje ter ne škodujejo zdravju ljudi. Ena izmed najvišjih vrednot, za katere se zavzemajo, je skrb za kakovost proizvodnega procesa ter dobavnih verig. V ospredje svoje dejavnosti postavljajo življenjske pogoje delavcev, zato izdelujejo lokalno.

👉  Morda vas zanima tudi, kako lahko trajnostno potujete? Preberite nekaj nasvetov za bolj trajnostni turizem.

 

Moda za ohranjanje planeta

Modna oblikovalka Matea Benedetti

Znamko Benedetti Life je ustanovila modna oblikovalka Matea Benedetti. O ozaveščenosti slovenskih potrošnikov v smeri trajnostnega obnašanja pa pravi: »Večina nas ne živi več v pravljici o boljšem jutri, saj se bo potrebno za ta boljši jutri krepko potruditi in marsičemu odreči. Videmšek v svoji novi knjigi Plan B dobro pove, da je podnebna kriza celostna, vseobsegajoča vojna proti novim generacijam, saj jim uničujemo prihodnost bivanja na zemlji. Če sami ne bomo zaustavili zviševanja temperature in fotosinteza ne bo več mogoča, pomeni, da bo do leta 2100 konec proizvajanja kisika. Vsi pa vemo, kam to vodi, saj brez kisika ne moremo preživeti. Vseh teh dejstev se je potrebno zavedati čimprej in pospešeno spremeniti navade kupovanja. To pomeni, se odločati za nakup trajnostnih izdelkov in enostavno spremeniti življenjski stil. Kot drugod, se tudi v Sloveniji še vedno veliko govori in premalo naredi. Vsi smo enako odgovorni in ni več izgovorov – še najbolj neumen pa je izgovor »nimam denarja«. Denar nam ne bo vrnil življenja, tudi ko bo na računu. Ključni so gozdovi in morje in te je potrebno obvarovati, sicer lahko pozabimo na življenje, ki ga poznamo.« (Na fotografiji modna oblikovalka Matea Benedetti; foto: Tomi Lombar)

 

👉  Spoznajte tudi našo iniciativo za spodbujanje trajnostnih praks v malih in srednjih podjetjih.

 

Želite prebirati več podobnih vsebin?

Pridružite se prejemnikom naših novic in bodite obveščeni o novih objavah.

Pridružite se